Kelebeğin Başkalaşım Evreleri

admin
Mart 30, 2017

Kelebeğin Başkalaşımı 4 evreden oluşur.Kelebek,insanlar tarafından dikkat çekmiş omurgasız hayvanlardan biridir.Renk cümbüşü olan kelebeklerin hayat döngüsü de farklıdır.Kelebekler,başkalaşım geçiren yani iki yaşamlılı canlıdır.Başkalaşım geçiren canlılar kelebek,kurbağa,arı,uğur böceği ve sineklere örnek verebiliriz.Kelebeğin başkalaşım evreleri ise şöyledir.

1.YUMURTA EVRESİ

Kelebek,yumurtalarını yaprak üzerine bırakır.Yumurtalar yapışkan özelliği sayesinde yaprağa tutunurlar.Yaprak üzerine bırakılmasının nedeni tırtılların yaprak yiyerek beslenmesidir.

2.TIRTIL EVRESİ(LARVA)

Kelebeğin,ikinci evresi larva diğer ismi ile tırtıl evresidir.Yumurtadan çıkan tırtıllar sürekli yaprak ile beslenerek gelişip büyürler.12-14 gün içerisinde büyürler ve büyürlerken de birkaç kez deri değiştirirler.

3.PUPA EVRESİ(KRİZALİT)

Üçüncü olan bu evrede tırtılların derisi kalınlaşır ve tırtıl yaprağın sapına kendini baş aşağı asarak koza(krizalit) örmeye başlar.Kelebek,bu koza içinde yaklaşık bir hafta kalır.

4.KELEBEK

Kelebek,koza örerek bir hafta içinde vücut yapısı değişerek başkalaşım geçirir.Son evrede kozadan çıktıktan sonra kelebek oluşur.Kelebek kozadan çıktıktan sonra nemli ve buruşuktur.Kuruduktan sonra uçmaya başlar.Kelebekler,en az bir hafta en fazla 2 yıl yaşayabilmektedirler.Kelebekler,balözü ile beslenmekte olup,balözünün tadını ayaklarıyla alırlar.Kelebeklerin tat alma cisimcikleri ayaklarındadır.Ortalama dünyada 150 bin kadar türü bilinmektedir. Kelebekler faaliyetlerine göre gece ve gündüz kelebekleri olmak üzere ikiye ayrılırlar.Gece kelebeklerinin güzdüz kelebeklerine oranla işitme ve koku alma duyuları çok hassastır.

Kelebeğin Başkalaşım Evrelerini Daha Yakından İzlemek İsterseniz:

Luna Moth …..

Timelapse – Luna MothHatches and Unfolds Wings ……Copyright …… Jeff Trembacki

Posted by Insect World on Montag, 16. Januar 2017


LİSEYE GEÇİŞ SINAVI
2 Haziran 2018